Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C324C154K5R5TA
KEMET C324C154K5R5TA
| Part Number: | KEMET C324C154K5R5TA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C324C154K5R5TA |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 0.15 uF, 50 V, ± 10%, X7R, Radial Leaded |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C324C154K5R5TA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.15 uF, 50 V, ± 10%, X7R, Radial Leaded
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 150 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Height | 6.6 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 5.08 mm |
| Width | 3.18 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the dimensions and technical specifications of the capacitor?
Are there any alternate parts available for this capacitor?
What are the prices and stock availability of the alternate parts?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.