Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C323C331JDG5TATR
KEMET C323C331JDG5TATR
| Part Number: | KEMET C323C331JDG5TATR |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C323C331JDG5TATR |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 330pF 1000V C0G 5% Radial 5.08mm 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C323C331JDG5TATR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 330pF 1000V C0G 5% Radial 5.08mm 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 330 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 5.08 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 5.08 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the termination type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.