Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C323C181KDR5TA
KEMET C323C181KDR5TA
| Part Number: | KEMET C323C181KDR5TA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C323C181KDR5TA |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 180 pF, 1000 V, ± 10%, X7R, Radial Leaded |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C323C181KDR5TA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 180 pF, 1000 V, ± 10%, X7R, Radial Leaded
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 180 pF |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Depth | 5.08 mm |
| Height | 3.18 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 8.13 mm |
| Width | 5.08 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and specifications?
What is the operating temperature range of the capacitor?
What are the dimensions of the capacitor?
Are there any alternative names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.