Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C323C102JCG5TATR
KEMET C323C102JCG5TATR
| Part Number: | KEMET C323C102JCG5TATR |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C323C102JCG5TATR |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.001uF 500V C0G 5% Radial 5.08mm 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C323C102JCG5TATR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.001uF 500V C0G 5% Radial 5.08mm 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 1 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 5.08 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 5.08 mm |
Documentation for KEMET KEMET C323C102JCG5TATR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
What is the package type of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.