Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C322C563J1R5CA
KEMET C322C563J1R5CA
| Part Number: | KEMET C322C563J1R5CA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C322C563J1R5CA |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap 0.056UF 100VDC X7R 5% Rdl 5.08MM |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C322C563J1R5CA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap 0.056UF 100VDC X7R 5% Rdl 5.08MM
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Capacitance | 56 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 3.18 mm |
| Length | 5.08 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the dielectric of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.