Passive Components > Capacitors > KEMET-C322C392J1G5HA7301
KEMET C322C392J1G5HA7301
| Part Number: | KEMET C322C392J1G5HA7301 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C322C392J1G5HA7301 |
| Qty Available: | |
| Description: | Conformally Coated Radial Ceramic Capacitors -Reels C322 3900pF 100volts C0G 5% |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C322C392J1G5HA7301 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Conformally Coated Radial Ceramic Capacitors -Reels C322 3900pF 100volts C0G 5%
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 3.9 nF |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 3.18 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 6.6 mm |
| Width | 5.08 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the dimensions of the capacitor?
What is the maximum and minimum operating temperature of the capacitor?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.