Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 390 pF |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 3.18 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 6.6 mm |
| Width | 5.08 mm |
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What are the manufacturer aliases for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.