Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 68 pF |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 200 V |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Height | 3.18 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 6.6 mm |
| Width | 5.08 mm |
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET C320C680J2G5CA7303 capacitor?
What is the maximum operating temperature of the KEMET C320C680J2G5CA7303 capacitor?
What is the lead diameter of the KEMET C320C680J2G5CA7303 capacitor?
What is the width of the KEMET C320C680J2G5CA7303 capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.