Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Capacitance | 270 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Tolerance | 5 % |
| Depth | 3.18 mm |
| Length | 5.08 mm |
FAQ’s
What is the case/package of the KEMET C320C271J1G5CATR?
What is the capacitance of the KEMET C320C271J1G5CATR?
What is the maximum operating temperature of the KEMET C320C271J1G5CATR?
What are the dimensions of the KEMET C320C271J1G5CATR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.