Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1500PF 100V 2% 2.54MML
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 1.5 nF |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 2 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Height | 3.18 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 6.6 mm |
| Width | 5.08 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET C320C152G1G5CA?
What is the maximum operating temperature of the KEMET C320C152G1G5CA?
What is the tolerance of the KEMET C320C152G1G5CA?
What are the dimensions of the KEMET C320C152G1G5CA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.