Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C317C620JDG5TA
KEMET C317C620JDG5TA
| Part Number: | KEMET C317C620JDG5TA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C317C620JDG5TA |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 62 pF, 1000 V, ± 5%, C0G (NP0), Radial Leaded |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C317C620JDG5TA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 62 pF, 1000 V, ± 5%, C0G (NP0), Radial Leaded
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 62 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 1 kV |
| Voltage Rating (DC) | 1 kV |
| Depth | 3.81 mm |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 5.84 mm |
| Width | 3.81 mm |
Documentation for KEMET KEMET C317C620JDG5TA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum and minimum operating temperature of the capacitor?
What are the physical dimensions of the capacitor?
Are there any alternative names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.