Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C317C223K5R5TA7301
KEMET C317C223K5R5TA7301
| Part Number: | KEMET C317C223K5R5TA7301 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C317C223K5R5TA7301 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ceramic capacitor, 22 nF, 50 V (DC), ±10 %, radial, pitch 5.08 mm, X7R, C317C223K5R5TA7301 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C317C223K5R5TA7301 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ceramic capacitor, 22 nF, 50 V (DC), ±10 %, radial, pitch 5.08 mm, X7R, C317C223K5R5TA7301
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 22 nF |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 5.84 mm |
| Width | 3.81 mm |
Documentation for KEMET KEMET C317C223K5R5TA7301
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET C317C223K5R5TA7301 ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the KEMET C317C223K5R5TA7301 ceramic capacitor?
What is the tolerance of the KEMET C317C223K5R5TA7301 ceramic capacitor?
What is the package type of the KEMET C317C223K5R5TA7301 ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


