Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C317C120JCG5TA
KEMET C317C120JCG5TA
| Part Number: | KEMET C317C120JCG5TA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C317C120JCG5TA |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 12 pF, 500 V, ± 5%, C0G (NP0), Radial Leaded |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C317C120JCG5TA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 12 pF, 500 V, ± 5%, C0G (NP0), Radial Leaded
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 12 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 500 V |
| Depth | 3.81 mm |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 5.84 mm |
| Width | 3.81 mm |
Documentation for KEMET KEMET C317C120JCG5TA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the physical dimensions of the capacitor?
Are there any alternative products available?
Can you provide the datasheet and manufacturer documentation for KEMET C317C120JCG5TA?
What is the product name and its specifications?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.