Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C317C104M5U5TA
KEMET C317C104M5U5TA
| Part Number: | KEMET C317C104M5U5TA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C317C104M5U5TA |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, ± 20%, Z5U, Radial Leaded |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C317C104M5U5TA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, ± 20%, Z5U, Radial Leaded
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Material | Ceramic |
| Mount | PCB, Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Capacitance | 100 nF |
| Dielectric | Z5U |
| Dissipation Factor | 4 % |
| Lead/Base Style | Formed Leads |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Packaging | Bulk |
| Temperature Coefficient | 7.5 ppm/°C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 50 V |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Height | 2.54 mm |
| Height - Seated (Max) | 5.842 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Lead Length | 7 mm |
| Lead Pitch | 5.08 mm |
| Length | 3.81 mm |
| Width | 3.81 mm |
Documentation for KEMET KEMET C317C104M5U5TA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





