Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C472M5R5TA
KEMET C316C472M5R5TA
| Part Number: | KEMET C316C472M5R5TA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C472M5R5TA |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.0047uF 50V X7R 20% Radial 2.54mm 125°C Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C472M5R5TA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.0047uF 50V X7R 20% Radial 2.54mm 125°C Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 4.7 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Height | 5.84 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 3.81 mm |
| Width | 2.54 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.