Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C271K1G5TA
KEMET C316C271K1G5TA
| Part Number: | KEMET C316C271K1G5TA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C271K1G5TA |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 270 pF, 100 V, ± 10%, C0G (NP0), Radial Leaded |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C271K1G5TA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 270 pF, 100 V, ± 10%, C0G (NP0), Radial Leaded
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 270 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8532240060 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 3.81 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the physical dimensions and technical specifications of the capacitor?
Are there any alternative products similar to KEMET C316C271K1G5TA?
Who are the authorized distributors of KEMET C316C271K1G5TA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.