Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C222K2R5TA7301
KEMET C316C222K2R5TA7301
| Part Number: | KEMET C316C222K2R5TA7301 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C222K2R5TA7301 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ceramic Cap 2200pF 200V |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C222K2R5TA7301 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ceramic Cap 2200pF 200V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the operating temperature range of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.