Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C102K1G5TA
KEMET C316C102K1G5TA
| Part Number: | KEMET C316C102K1G5TA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C102K1G5TA |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 1000 pF, 100 V, ± 10%, C0G (NP0), Radial Leaded |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C102K1G5TA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 1000 pF, 100 V, ± 10%, C0G (NP0), Radial Leaded
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 1 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Height | 5.84 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 3.81 mm |
| Width | 2.54 mm |
Documentation for KEMET KEMET C316C102K1G5TA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and type?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance and dielectric of the capacitor?
What is the package type and termination style of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.