Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C101K2R5HA7301
KEMET C316C101K2R5HA7301
| Part Number: | KEMET C316C101K2R5HA7301 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C101K2R5HA7301 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 100pF 200V X7R 10% Radial 2.54mm 125°C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C316C101K2R5HA7301 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 100pF 200V X7R 10% Radial 2.54mm 125°C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 100 pF |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 200 V |
| Height | 5.84 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 3.81 mm |
| Width | 2.54 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.