Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 10 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 5.84 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 3.81 mm |
| Width | 2.54 mm |
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET C316C100J1G5CA?
What is the dielectric of the KEMET C316C100J1G5CA?
What is the maximum operating temperature of the KEMET C316C100J1G5CA?
What is the minimum operating temperature of the KEMET C316C100J1G5CA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.