Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C829D2G5TA7303
KEMET C315C829D2G5TA7303
| Part Number: | KEMET C315C829D2G5TA7303 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C829D2G5TA7303 |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 8.2 pF, 200 V, ± 0.5pF, C0G (NP0), Radial Leaded |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C829D2G5TA7303 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 8.2 pF, 200 V, ± 0.5pF, C0G (NP0), Radial Leaded
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 8.2 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Voltage Rating | 200 V |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 5.33 mm |
| Width | 3.81 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the physical specifications of the capacitor?
What is the product name and description?
What is the distributor stock information?
Are there any alternate names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.