Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 8.2 nF |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 5.33 mm |
| Width | 3.81 mm |
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET C315C822M5R5CA capacitor?
What is the packaging type of the KEMET C315C822M5R5CA capacitor?
What is the maximum operating temperature of the KEMET C315C822M5R5CA capacitor?
What is the voltage rating of the KEMET C315C822M5R5CA capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.