Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C681M5R5TATR
KEMET C315C681M5R5TATR
| Part Number: | KEMET C315C681M5R5TATR |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C681M5R5TATR |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C681M5R5TATR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Capacitance | 680 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Tolerance | 20 % |
| Depth | 2.54 mm |
| Length | 3.81 mm |
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the capacitance of this product?
What is the part number of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.