Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
390PF 200V 10% 2.54MMLS
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Capacitance | 390 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 200 V |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 5.33 mm |
| Width | 3.81 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of the KEMET C315C391K2G5CA?
What is the voltage rating of the KEMET C315C391K2G5CA?
What is the temperature range for the KEMET C315C391K2G5CA?
What is the size of the KEMET C315C391K2G5CA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.