Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C332J5R5TA
KEMET C315C332J5R5TA
| Part Number: | KEMET C315C332J5R5TA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C332J5R5TA |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 3300 pF, 50 V, ± 5%, X7R, Radial Leaded |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C332J5R5TA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 3300 pF, 50 V, ± 5%, X7R, Radial Leaded
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 3.3 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 3.81 mm |
Documentation for KEMET KEMET C315C332J5R5TA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the operating temperature range of the capacitor?
What are the dimensions of the capacitor?
Are there any alternative brands or names for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.