Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C271K2G5TA7303
KEMET C315C271K2G5TA7303
| Part Number: | KEMET C315C271K2G5TA7303 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C271K2G5TA7303 |
| Qty Available: | |
| Description: |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C271K2G5TA7303 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 270 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the dielectric of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.