Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C224K1R5TA7303
KEMET C315C224K1R5TA7303
| Part Number: | KEMET C315C224K1R5TA7303 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C224K1R5TA7303 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.22uF 100V X7R 10% Radial 2.54mm 125C T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C224K1R5TA7303 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.22uF 100V X7R 10% Radial 2.54mm 125C T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Radial |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 220 nF |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 2.54 mm |
| Height - Seated (Max) | 6.858 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 3.81 mm |
| Width | 2.54 mm |
Documentation for KEMET KEMET C315C224K1R5TA7303
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.