Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Capacitance | 2.2 nF |
| Dielectric | Z5U |
| Dissipation Factor | 4 % |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 10 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 5.33 mm |
| Width | 3.81 mm |
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the capacitance of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
What is the voltage rating of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.