Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C122K1R5TA
KEMET C315C122K1R5TA
| Part Number: | KEMET C315C122K1R5TA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C122K1R5TA |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 1200 pF, 100 V, ± 10%, X7R, Radial Leaded |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C122K1R5TA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 1200 pF, 100 V, ± 10%, X7R, Radial Leaded
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 1.2 nF |
| Dielectric | X7R |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 5.33 mm |
| Width | 3.81 mm |
Documentation for KEMET KEMET C315C122K1R5TA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the capacitor?
What are the distributor options for purchasing this capacitor?
Are there any alternative products available from the same manufacturer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.