Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C103K1R5HA
KEMET C315C103K1R5HA
| Part Number: | KEMET C315C103K1R5HA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C103K1R5HA |
| Qty Available: | |
| Description: | Capacitor Multi-layer Ceramic 0.01uF 10% 100V 2-Pin Through Hole Bulk |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C103K1R5HA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Capacitor Multi-layer Ceramic 0.01uF 10% 100V 2-Pin Through Hole Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Capacitance | 10 nF |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 5.33 mm |
| Width | 3.81 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the capacitor?
What is the alternate part number for this capacitor?
Where can I buy this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.