Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C101J5G5TA
KEMET C315C101J5G5TA
| Part Number: | KEMET C315C101J5G5TA |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C101J5G5TA |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 100 pF, 50 V, ± 5%, C0G (NP0), Radial Leaded |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C101J5G5TA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 100 pF, 50 V, ± 5%, C0G (NP0), Radial Leaded
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 100 pF |
| Dielectric | C0G |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Lead/Base Style | Straight |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8532240060 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 2.54 mm |
| Height | 2.54 mm |
| Lead Diameter | 510 µm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 5.33 mm |
| Width | 3.81 mm |
Documentation for KEMET KEMET C315C101J5G5TA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the dimensions of the capacitor?
What is the operating temperature range for this capacitor?
Are there any alternative brands or manufacturer aliases for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

