Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C100K2G5TA7303
KEMET C315C100K2G5TA7303
| Part Number: | KEMET C315C100K2G5TA7303 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C100K2G5TA7303 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ceramic Cap 10.0pF 200V |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C315C100K2G5TA7303 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ceramic Cap 10.0pF 200V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Dipped |
| Mount | Through Hole |
| Capacitance | 10 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| Depth | 2.54 mm |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| Length | 3.81 mm |
Documentation for KEMET KEMET C315C100K2G5TA7303
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the tolerance of the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.