Electronic Component
PCX has KEMET Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 680pF 3000V C0G 2225
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Case Code (Imperial) | 2225 |
| Case Code (Metric) | 5664 |
| Weight | 710.013807 mg |
| Capacitance | 680 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating (DC) | 3 kV |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 6.4 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the voltage rating (DC) of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.