Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C622MFGACAUTO
KEMET C2225C622MFGACAUTO
| Part Number: | KEMET C2225C622MFGACAUTO |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C622MFGACAUTO |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 6200pF 1500V C0G 2225 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C622MFGACAUTO Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 6200pF 1500V C0G 2225
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Case Code (Imperial) | 2225 |
| Case Code (Metric) | 5664 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 710.013807 mg |
| Capacitance | 6.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 1.5 kV |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2225C622MFGACAUTO
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the tolerance of this capacitor?
Are there any alternative brand names for KEMET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.