Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C622MFGAC7210
KEMET C2225C622MFGAC7210
| Part Number: | KEMET C2225C622MFGAC7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C622MFGAC7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 6200pF 1500V C0G 2225 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C622MFGAC7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 6200pF 1500V C0G 2225
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Case Code (Imperial) | 2225 |
| Case Code (Metric) | 5664 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 710.013807 mg |
| Capacitance | 6.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 1.5 kV |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2225C622MFGAC7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of this product?
What is the maximum operating temperature of this capacitor?
What is the capacitance of this capacitor?
What is the voltage rating (DC) of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.