Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C622KFGALTU
KEMET C2225C622KFGALTU
| Part Number: | KEMET C2225C622KFGALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C622KFGALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 6200pF 1500V C0G 2225 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C622KFGALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 6200pF 1500V C0G 2225
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Case Code (Imperial) | 2225 |
| Case Code (Metric) | 5664 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 6.2 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 1.5 kV |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2225C622KFGALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the voltage rating (DC) of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.