Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C333F5GALTU
KEMET C2225C333F5GALTU
| Part Number: | KEMET C2225C333F5GALTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C333F5GALTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.033uF 50V C0G 1% SMD 2225 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C333F5GALTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.033uF 50V C0G 1% SMD 2225 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 33 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 6.3 mm |
| Length | 5.6134 mm |
| Thickness | 1.5494 mm |
| Width | 6.4008 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2225C333F5GALTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the temperature range for this capacitor?
Are there any alternate parts available for this capacitor?
What are the dimensions of this capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.