Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C224M2RAC7800
KEMET C2225C224M2RAC7800
| Part Number: | KEMET C2225C224M2RAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C224M2RAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.22uF 200V X7R 20% SMD 2225 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C224M2RAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.22uF 200V X7R 20% SMD 2225 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 220 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Depth | 6.3 mm |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 5.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2225C224M2RAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the part number of the product?
What is the temperature range for the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.