Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C223J5GAC7800
KEMET C2225C223J5GAC7800
| Part Number: | KEMET C2225C223J5GAC7800 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C223J5GAC7800 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.022uF 50V C0G 5% SMD 2225 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C223J5GAC7800 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.022uF 50V C0G 5% SMD 2225 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 22 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 6.3 mm |
| Height | 1 mm |
| Length | 5.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2225C223J5GAC7800
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.