Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C183FCGACTU
KEMET C2225C183FCGACTU
| Part Number: | KEMET C2225C183FCGACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C183FCGACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0.018µF 500V C0G 2225 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C183FCGACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0.018µF 500V C0G 2225
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Case Code (Imperial) | 2225 |
| Case Code (Metric) | 5664 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 710.013807 mg |
| Capacitance | 18 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2225C183FCGACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating (DC) of the capacitor?
What is the temperature range for operating the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.