           Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C183FCGAC7210
KEMET C2225C183FCGAC7210
Part Number: KEMET C2225C183FCGAC7210
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C183FCGAC7210
Qty Available:
Description: Cap Cer 0.018µF 500V C0G 2225
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C2225C183FCGAC7210 Available.
Cap Cer 0.018µF 500V C0G 2225
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 2225
Case Code (Imperial) 2225
Case Code (Metric) 5664
Dielectric Material Ceramic
Weight 710.013807 mg
Capacitance 18 nF
Dielectric C0G
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Termination SMD/SMT
Tolerance 1 %
Voltage Rating (DC) 500 V
Length 5.6 mm
Width 6.4 mm