Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C183FCGAC7210
KEMET C2225C183FCGAC7210
| Part Number: | KEMET C2225C183FCGAC7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C183FCGAC7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Cer 0.018µF 500V C0G 2225 |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C183FCGAC7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Cer 0.018µF 500V C0G 2225
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Case Code (Imperial) | 2225 |
| Case Code (Metric) | 5664 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Weight | 710.013807 mg |
| Capacitance | 18 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2225C183FCGAC7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the product?
What is the voltage rating (DC) of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.