Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C161KBGAC7210
KEMET C2225C161KBGAC7210
| Part Number: | KEMET C2225C161KBGAC7210 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C161KBGAC7210 |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 160pF 630V C0G 10% SMD 2225 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C161KBGAC7210 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 160pF 630V C0G 10% SMD 2225 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 160 pF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 650 V |
| Depth | 6.4 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 5.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2225C161KBGAC7210
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the ceramic capacitor?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.