           Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C155J5RAC
KEMET C2225C155J5RAC
Part Number: KEMET C2225C155J5RAC
Manufacturer: KEMET
Part Type: Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C155J5RAC
Qty Available:
Description: Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 1.5uF, Surface Mount, 2225, CHIP, ROHS...
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number KEMET C2225C155J5RAC Available.
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > KEMET-C2225C155J5RAC Electronic Components for Sale.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 1.5uF, Surface Mount, 2225, CHIP, ROHS...
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 2225
Dielectric Material Ceramic
Capacitance 1.5 µF
Dielectric X7R
Voltage Rating (DC) 50 V