Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C105K5RAC7025
KEMET C2225C105K5RAC7025
| Part Number: | KEMET C2225C105K5RAC7025 |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C105K5RAC7025 |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 2225 [5664 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C105K5RAC7025 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 1 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 2225 [5664 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 1 µF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 6.3 mm |
| Height | 1 mm |
| Length | 5.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2225C105K5RAC7025
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the capacitance and voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance and dielectric material of the capacitor?
What are the physical dimensions of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.