Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C103JCGAC
KEMET C2225C103JCGAC
| Part Number: | KEMET C2225C103JCGAC |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C103JCGAC |
| Qty Available: | |
| Description: | Ceramic Cap 2225 0.01UF |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C103JCGAC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ceramic Cap 2225 0.01UF
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Capacitance | 10 nF |
| Dielectric | C0G |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage | 500 V |
| Voltage Rating (DC) | 500 V |
| Depth | 6.4 mm |
| Height | 1.7 mm |
| Length | 5.6 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2225C103JCGAC
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the case/package size of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.