Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C101JBRACTU
KEMET C2225C101JBRACTU
| Part Number: | KEMET C2225C101JBRACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C101JBRACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 100pF 630V X7R 5% SMD 2225 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2225C101JBRACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 100pF 630V X7R 5% SMD 2225 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2225 |
| Case Code (Imperial) | 2225 |
| Case Code (Metric) | 5664 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 100 pF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 630 V |
| Depth | 6.4 mm |
| Height | 1.6 mm |
| Length | 5.6 mm |
| Width | 6.4 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2225C101JBRACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the case/package size of the capacitor?
What is the dielectric material of the capacitor?
What is the maximum operating temperature of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.