Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220X684J3RACTU
KEMET C2220X684J3RACTU
| Part Number: | KEMET C2220X684J3RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220X684J3RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.68uF 25V X7R 5% SMD 2220 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220X684J3RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.68uF 25V X7R 5% SMD 2220 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 680 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Depth | 5 mm |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 5.9 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220X684J3RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the capacitance of this ceramic capacitor?
What is the voltage rating of this capacitor?
What is the temperature range for this capacitor?
What is the part number for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.