Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220X274J2RACTU
KEMET C2220X274J2RACTU
| Part Number: | KEMET C2220X274J2RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220X274J2RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 0.27uF 200V X7R 5% SMD 2220 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220X274J2RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 0.27uF 200V X7R 5% SMD 2220 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 270 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 5 % |
| Voltage Rating (DC) | 200 V |
| Depth | 5 mm |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 5.9 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220X274J2RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the ceramic capacitor?
What is the voltage rating of the ceramic capacitor?
What is the temperature range for operating the ceramic capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.