Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220X225M5RACTU
KEMET C2220X225M5RACTU
| Part Number: | KEMET C2220X225M5RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220X225M5RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Cap Ceramic 2.2uF 50V X7R 20% SMD 2220 125°C Plastic T/R |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220X225M5RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Cap Ceramic 2.2uF 50V X7R 20% SMD 2220 125°C Plastic T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tape & Reel |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Depth | 5 mm |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5.9 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220X225M5RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the temperature range for the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.