Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C684K1RACTU
KEMET C2220C684K1RACTU
| Part Number: | KEMET C2220C684K1RACTU |
| Manufacturer: | KEMET |
| Part Type: | Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C684K1RACTU |
| Qty Available: | |
| Description: | Multilayer Ceramic Capacitor, 0.68 uF, 100 V, ± 10%, X7R, 2220 [5650 Metric] |
PCX has KEMET Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > KEMET-C2220C684K1RACTU Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.68 uF, 100 V, ± 10%, X7R, 2220 [5650 Metric]
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 2220 |
| Case Code (Imperial) | 2220 |
| Case Code (Metric) | 5650 |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Mount | Surface Mount |
| Capacitance | 680 nF |
| Dielectric | X7R |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 10 % |
| Voltage Rating | 100 V |
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Depth | 5 mm |
| Height | 1.3 mm |
| Length | 5.6896 mm |
| Thickness | 1.4478 mm |
| Width | 5.0038 mm |
Documentation for KEMET KEMET C2220C684K1RACTU
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the capacitance rating of the capacitor?
What is the voltage rating of the capacitor?
What is the tolerance of the capacitor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.